Bez paniki, po swojemu

Statystyczny maturzysta przynajmniej dziesięć razy dziennie słyszy słowo “matura”. Im bliżej egzaminów tym większy stres, ale też presja. Denerwują się i dopytują wszyscy – nauczyciele, rodzina oraz koleżanki i koledzy. By zniwelować poziom frustracji należy zabrać się do pracy jak najszybciej. Do zdania jest pięć obowiązkowych egzaminów w zakresie podstawowym, trzy pisemne i dwa ustne oraz wybrane przez ucznia od dwóch do sześciu w zakresie podstawowym. Ich dobór uzależniony jest od wymogów uczelni, które prowadzą wykaz przedmiotów na podstawie których kwalifikują ucznia na listę osób przyjętych na dany kierunek. Ważnym jest, by nie porywać się na zbyt dużą ilość egzaminów, ponieważ obciążenie materiałem może okazać się dla nas zbyt duże do ogarnięcia. Deklarację maturalną można zmienić do początku lutego, jest jeszcze czas, by zastanowić się, czy na pewno podołamy zadaniu, które sobie postawiliśmy.

Przygotowanie do matury powinno rozpocząć się wyborem repetytorium oraz vademecum (zbiór zagadnień w zakresie podstawowym) do konkretnego przedmiotu. Pracę nad materiałem powinniśmy rozłożyć sobie w blokach, pamiętając, by za każdym przerobionym zagadnieniem szły testy i zadania utrwalające naszą wiedzę. Tu dobrze sięgnąć do arkuszy maturalnych z poprzednich lat, które są dostępne na stronie Centralnej Komisji Edukacji. Rozwiązywanie arkuszy pokaże nam też ile czasu zajmują nam konkretne zadania. Musimy pamiętać, że czas na egzaminie jest ograniczony, więc musimy już zawczasu umiejętnie rozłożyć naszą pracę.

Czy da się to wszystko ogarnąć samemu?

Oczywiście, ale należy pamiętać, że wymaga to sporej samodyscypliny, której elementem bazowym jest systematyczność wykonywania poleceń i pracy z materiałem. Jeśli nie potrafimy wypracować tego samodzielnie lub nie do końca rozumiemy wszystkie zagadnienia warto rozejrzeć się za korepetytorem, który poukłada pracę za nas i wypracuje w nas systematyczność. Dobrzy korepetytorzy to przede wszystkim osoby, które chwalą się dużą zdawalnością i mają doświadczenie w przygotowaniu uczniów do egzaminu majowego. Ci najlepsi mają już zajęte terminy na początku września, chociaż zdarza się, że na ostatniej prostej przyjmują uczniów, którzy będą zdeterminowani w osiągnięciu wiedzy.

Jeśli nie chcemy pracować z kimś, a lubimy pracę z rówieśnikami możemy zawsze poprosić o pomoc koleżankę lub kolegę, z którym opracujemy system pracy do egzaminu. Na rynku dostępne są również kursy maturalne, zarówno stacjonarne, z nauczycielami, jak i online, które możemy odtwarzać w dowolnym czasie.

Vintage obraz autorstwa freepik - www.freepik.com